U lingvističkoj bosnistici već dugo postoji potreba za gramatikom koja će svojim obimom, širinom i dubinom opisa gramatičkih pojavnosti odgovoriti zahtjevima savremenih lingvističkih istraživanja bosanskoga jezika.
Tim povodom, danas je u Gradskoj biblioteci Travnik upriličena promocija knjige „Gramatika bosanskoga jezika. Sintaksa. Knjiga 1“ autora prof. dr. Ismaila Palića, profesora na Filozofskom fakultetu. O ovom značajnom djelu su pored autora govorili istaknuti lingvisti prof. dr. Mirela Omerović, redovna profesorica na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Halid Bulić predsjednik Instituta za bosanski jezik i književnost u Tuzli i dr. sc. Jasmin Hodžić direktor Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu. Promociju je moderirala dr. sc. Amela Bajrić.
Prof. dr. Mirela Omerović na samom je početku kazala da je prvi tom nove „Gramatike bosanskoga jezika“ rezultat višegodišnjeg istraživanja i predanog rada prof. dr. Ismaila Palića, koji je razvio utemeljene interpretacije i modele. Naglasila je da je ovaj poduhvat izuzetno značajan, budući da je autor, bez stručne ili finansijske podrške, samostalno započeo pisanje trotomne gramatike. Knjiga se sastoji od četiri odjeljka: „Pristup“, „Pregled sintakse“, „Glagoli“ i „Glagolska fraza i klauza“, te predstavlja kapitalno djelo za bosanskohercegovačku akademsku i društvenu zajednicu. Profesor Palić, istakla je, svojim intelektualnim kapacitetom, premašuje mnoge lingviste na južnoslavenskom prostoru i zaslužuje posebno poštovanje za svoj doprinos.
U svom obraćanju, prof. dr. Halid Bulić kazao je kako je rijetko svjedočiti objavljivanju obimnijih publikacija posvećenih gramatici. Dok se druge discipline, poput dijalektologije, stilistike, historije jezika i pragmalingvistike, razvijaju brže i proizvode više, gramatika često ostaje zanemarena, te je teško povući poteze koji bi mogli unaprijediti izučavanje i poučavanje gramatike. Zbog toga je prof. dr. Bulić izrazio zadovoljstvo što je ova knjiga napokon ugledala svjetlo dana.
Naglasio je da profesor Palić ima bogato iskustvo u gramatičkim pitanjima, kako kao profesor, istraživač i autor, tako i kao mentor i ugledni član međunarodne lingvističke zajednice. Njegova znanstvena radoznalost i radna etika nikada nisu dopustile da prestane učiti, istraživati i razvijati nove pristupe analizi rečenica.
Prof. dr. Halid Bulić se osvrnuo i na „Rječnik bosanskog jezika“ iz 2010. godine, koji smatra autorovom najutjecajnijom publikacijom, odigravši historijsku ulogu u razvoju bosnistike, iako su nakon nje objavljene i druge gramatike. Ukazao je na potrebu da se uvrste modernije spoznaje o gramatici bosanskoga jezika, a to najbolje potvrđuje ova „Gramatika bosanskoga jezika“ koja predstavlja značajan pomak u odnosu na dosadašnje radove. Ova gramatika bogata je detaljima, terminologijom i pristupima, donoseći novine i osvježenje u proučavanju gramatike bosanskoga jezika.
Knjiga je objavljena u izdanju Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, čije je ovo stoto izdanje. Dr. sc. Jasmin Hodžić direktor Instituta je istakao značaj djela prof. dr. Ismaila Palića, napominjući da se gramatičke teme istražuju samo u nekolicini radova bosnista, dok gramatika predstavlja temelj lingvističke bosnistike. Također je istakao da gramatiku treba čitati polahko, kako bi se razbile predrasude o gramatici koju često doživljavamo kao apstraktnu i suhoparnu, a koja se čini nepristupačnom. Nova gramatika usmjerena je na pragmatiku i semantiku, te koristi savremene pristupe analizi strukture rečenice kako bi jezik učinila živim. Osim svojih naučnih koristi, ova gramatika donosi i društvenu korist za bosnistiku, pozicionirajući bosanski jezik s naučnom snagom u društvenom kontekstu.
Prof. dr. Ismail Palić zahvalio se promotorima, svim saradnicima koji su doprinijeli realizaciji publikacije, te Institutu za jezik na čelu s direktorom dr. sc. Jasminom Hodžićem. Osvrnuo se na dugogodišnji i mukotrpni proces rada, naglasivši pritom da je knjiga rezultat potrebe za gramatičkim opisom koji temeljno odgovara izazovima istraživanja bosanskoga jezika. Istakao je da je djelo plod njegovog višedecenijskog rada na spoju tradicionalnih i savremenih pristupa gramatici s ciljem obuhvata svih relevantnih aspekata koje ustaljene deskriptivne gramatike često zanemaruju. Iako se suočava s poteškoćama kao samostalan autor bez institucionalne podrške, obećao je da će nastaviti raditi na pripremi novog toma gramatike. Zbog svih navedenih činjenica te dugogodišnjeg truda uloženog u njen rukopis, vrijednost ove knjige je mnogostruka.
Premijer Vlade Srednjobosanskog kantona, Tahir Lendo i načelnik Općine Travnik, prof. dr. Kenan Dautović, otkupili su od izdavača po deset primjeraka nove „Gramatike bosanskoga jezika“ za fond Gradske biblioteke Travnik i fondove biblioteka osnovnih i srednjih škola Općine Travnik.