U okviru programa kulturne manifestacije „Ilhamijini dani” u Gradskoj biblioteci Travnik je večeras upriličena promocija novog naučnog zajedničkog rada dr. sc. Muje Begića i dr. sc. Jasmina Medića pod naslovom „Korićanske stijene: Kamena grobnica“, u izdanju Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu i Muzeja USK.
Dugogodišnji rad, prikupljanje građe i dokumenata Begić i Medić pretočili su u knjigu „Korićanske stijene:kamena grobnica“, jer je riječ o jedinoj kamenoj grobnici do sada pronađenoj u Bosni i Hercegovini. To je jedan od najbolje dokumentovanih zločina tokom agresije na BiH, a masovna grobnica Korićanske stijene izdvaja se kao jedna od najspecifičnijih u Bosni i Hercegovini, zbog načina na koji su izvršeni zločini i pokušaja njihovog sistematskog, planskog i organiziranog prikrivanja.
Tokom promocije knjige naglašena je važnost pronalaska i identifikacije posmrtnih ostataka, kako bi žrtvama bio vraćen ljudski oblik i dostojanstvo. Do sada je identifikovano 182 Bošnjaka i Hrvata iz opština Prijedor i Kotor Varoš, koje su strijeljali pripadnici Interventnog voda prijedorske policije pod komandom Darka Mrđe. Međutim, ovo nije konačan broj, s obzirom na to da je za zločin na Korićanskim stijenama osuđeno 11 izvršilaca na ukupno oko 200 godina zatvora. Koautor knjige, Jasmin Medić, imao je samo šest godina kada mu je otac ubijen na istom mjestu, zajedno sa više od 200 prijedorskih Bošnjaka i Hrvata. Trideset i dvije godine nakon zločina, dr. Medić ističe da su djeca ubijenih izrasla u čestite ljude.
Begić je tokom promocije naglasio da je mjesto likvidacije unaprijed bilo poznato, pažljivo odabrano i pripremljeno na način da niko s tog mjesta nije mogao pobjeći, a imalo je za cilj elimininaciju najboljih i najkvalitenijih koje je Prijedor imao.
Knjiga je obogaćena i nizom fotografija s mjesta zločina, a prezentovane su one na kojima se vidi pokušaj prikrivanja zločina, fotografije s ekshumacija i fotografije posjeta Korićanskim stijenama.
Autori su na knjizi radili intenzivno oko godinu i po dana. U njoj su uključeni i stavovi pojedinaca koji su bili dio vojnog, političkog i policijskog vrha u Prijedoru i Bosanskoj Krajini i koji su znali šta se dogodilo.
Dedić je istakao specifičnosti zločina na Korićanskim stijenama. Prema njegovim riječima, ovaj zločin je poseban zbog načina i mjesta ubijanja kao i zbog skrivanja posmrtnih ostataka. Također, vojni i politički vrh RS-a je nastojao prikriti zločin, a nakon ubijanja, posmrtni ostaci su pljačkani od strane lokalnog stanovništva srpske nacionalnosti i bili izloženi vremenskim nepogodama i životinjama. Ove okolnosti su ih motivisale da napišu knjigu.
Promotor je pored autora bio i dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu, a sa promotorima je razgovarala Nađa Riđić