U Gradskoj biblioteci Travnik održana književna radionica i predavanje za učenike srednjih škola

Danas je u Gradskoj biblioteci Travnik u okviru programa kulturne manifestacije „Andrićevi dani 2024“ održana književna radionica i predavanje pod nazivom „Bez pukotina: Prokleta avlija Ive Andrića “ koju su vodili doc. dr. Dženan Kos i Aida Lončar, prof.

Radionica je rezultat zajedničkog rada učenika četvrtog razreda Mješovite srednje škole „Travnik“ i profesorice bosanskog jezika i književnosti Aide Lončar. Tema radionice bila je „Prokleta avlija“ Ive Andrića a imala je za cilj da pokaže kako se na inovativan, drugačiji i angažovaniji način može pristupiti nastavi lektire te kako se učenički rad i interpretacija mogu povezati s višim nivoima razumijevanja književnosti. Kroz kreativne metode, učenici su istakli da suština knjige ne leži samo u njenom osnovnom tekstu, već i u svim onim nevidljivim ali snažnim detaljima koji oblikuju veliko književno djelo.

Naziv radionice „Bez pukotina“ na simboličan način aludira na temeljnu misao Andrićeve proze, na načine na koje se stvaraju unutrašnje napetosti i skrivene dimenzije u svakodnevnom životu, te kako naizgled „pukotine“ u svakodnevnim situacijama zapravo predstavljaju duboke, nevidljive rane koje oblikuju ljudsku sudbinu. Ovi „nevidljivi elementi“ koji se često ne mogu izraziti riječima, čine temeljnu dinamiku Avlije kao jedinstvenog prostora koji Andrić koristi kao metaforu za ljudsku sudbinu, zatvorenost i međuljudske odnose.

Učenici su kroz diskusiju, analize i interaktivne aktivnosti nastojali dočarati sve suptilne aspekte knjige, podstičući prisutne da uoče složenost i dubinu Andrićeve priče koju ne čine samo događaji nego i detalji, simboli i emocije koje ona budi. Kroz rad u ovoj radionici, učenici su prikazali kako se čitanje može pretvoriti u živu i dinamičnu aktivnost, u kojoj svako slovo ima svoju težinu i značaj te su imali priliku dublje uroniti u svijet Andrićevih djela, s posebnim naglaskom na teme zatvorenosti, unutrašnje borbe i „neizbježnih pukotina“ u ljudskom postojanju. Učenički pristup lektiri kroz praktične aktivnosti i interaktivne diskusije ojačao je svijest o tome da je književnost bogatstvo interpretacija, emocija i skrivenih značenja koja se otkrivaju u procesu zajedničkog čitanja i razmišljanja. Kratki književno-znanstveni uvod u čitanje i razumijevanje Andrića i „Proklete avlije“ i interpretiranje priče „Pukotina“ Mirka Kovača, napravio je doc. dr. Dženan Kos profesor na Edukacijskom fakultetu u Travniku i direktor Gradske biblioteke Travnik.